Na co zwracać uwagę przy wyborze hostingu?

27 grudnia 2019

Stworzenie strony internetowej to połowa sukcesu. Trzeba jeszcze mieć gdzie ją umieścić. Firm hostingowych jest wiele. Każda ma w ofercie przynajmniej kilka pakietów. Na co warto zwracać uwagę?

Pojemność i transfer

Na samym początku musisz oszacować ile miejsca potrzebujesz. Prosta strona nie zajmie więcej niż kilkaset megabajtów. Portfolio fotografa albo sklep z ubraniami zajmie zdecydowanie więcej. Do tego dolicz miejsce na skrzynki pocztowe. Jak archiwizujesz maile jedna skrzynka może zająć nawet kilka gigabajtów.

Dodatkowo większość ofert posiada limit transferu. Gdy dopiero startujesz nie zawracałbym sobie tym głowy. W razie potrzeby zwiększysz po prostu pakiet. W sytuacji, gdy zmieniasz serwer dla istniejącej strony wystarczy zobaczyć statystyki w panelu poprzedniego serwera.

Dysk SSD

Dysk SSD to podstawa. Najnowsze dyski są nawet 10 razy szybsze niż HDD. Przy walce o każdą sekundę mniej przy wczytywaniu strony, jest to bardzo znacząca różnica. Pakiety z dyskami SSD są droższe (w porównaniu z HDD o takiej samej pojemności), ale moim zdaniem warto zainwestować.

SLA i support

SLA to gwarancja dostępności serwera na ustalonym poziomie. Standardem dobrych firm jest SLA na poziomie 99,5-99,9 % w skali miesiąca.

Jakości wsparcia technicznego nie da się określić suchymi liczbami. Nieoceniona jest pomoc życzliwego administratora w sytuacjach problematycznych, a zazwyczaj w takich się komunikuje z hostingiem :). Osobiście preferuję mniejsze firmy, z fachowym zespołem, niż wielkie korporacje. W firmach mających tysiące, dziesiątki tysięcy klientów do obsługi kontaktu kierowane są osoby nietechniczne. Ich odpowiedzi są szablonowe, a poproszenie o indywidualną konfigurację wręcz niemożliwe.

Darmowy SSL

Certyfikat SSL jest niezbędny chociażby ze względu na RODO. Wyszukiwarka Google premiuje strony z certyfikatem. Wiele hostingów oferuje darmowy Let’s Crypt, ale nie wszystkie. Warto zwrócić na to uwagę przy wyborze serwera.

Opinie

Przy wyborze usług warto zdać się na opinię innych. I to nie tylko jeżeli chodzi o serwer. Najlepiej sprawdzać je w kilku miejscach. Niestety firmy czasem kupują pozytywne opinie. Dlatego warto zwracać uwagę czy są merytoryczne, czy suchy tekst w stylu „Polecam. Super firma!”.

Do tej pory nie wspomniałem nic o cenie, ale to chyba oczywisty podpunkt. Przy wyborze hostingu nie zawsze droższy, znaczy lepszy. Pewne firmy inwestują dużo w marketing, a nie w jakość sprzętu i zespół techniczny.