Dlaczego nie tworzymy stron internetowych na gotowych szablonach

3 lutego 2020

Co jakiś czas trafia na naszą skrzynkę pocztową zapytanie o koszt zrobienia strony www na szablonie… i tu pojawia się link do szablonu, zwykle z Themeforest. W takich sytuacjach grzecznie informujemy, że tak stron nie tworzymy. Dlaczego?

Przy oparciu o gotowy szablon nie jesteśmy w stanie zagwarantować realizacji na najwyższym poziomie. Szablonów do kupienia są setki, jak nie tysiące. Nie jesteśmy w stanie przed zakupem zweryfikować w 100% czy szablon jest dobrze stworzony. Wygląda to trochę jak kupowanie kota w worku.

Dlaczego nie tworzymy stron internetowych na gotowych szablonach

W przeszłości kilka razy zdarzyło się, że tworzyłem stronę na kupionym szablonie. Zazwyczaj kończyło się to źle. Przerobienie szablonu pod wymagania klienta trwało dłużej niż po prostu stworzenie kodu od 0. A i tak optymalizacja nie była na najlepszym poziomie.

Gotowe szablony posiadają multum funkcjonalności, animacji, efektów byleby zachęcić klienta do zakupu. Tylko czy przy portfolio fotografa albo firma budowlana potrzebują funkcjonalności sklepu? Nie, ale niezbędny kod dla tych funkcji i tak jest wczytywany. Szablony są tworzone jak najbardziej uniwersalnie, by trafić do jak największej grupy klientów. Traci na tym właściciel strony. Strona wczytuje się dłużej przez zbędny kod, a to powoduje spadek konwersji. Potencjalny klient nie będzie czekał 30 sekund aż mu się serwis załaduje. Kliknie wstecz i wejdzie na stronę konkurencji. To ona może zdobyć zlecenie warte kilka tysięcy złotych.

Warto wydać czasem na projekt tysiąc, dwa więcej i zyskać klienta dzięki dobrze stworzonej stronie www.